Best Dog Club Köpek Eğitimi
Köpek Eğitimi

Yaşam Biçimimize Uygun Köpek Seçimi

Bir köpek aldığımızda, o köpek ırkının yaşamımıza, kendi isteklerimize, ve bizim; köpekten neler beklediğimize, hangi amaçlarda bir köpek ırkına sahip olmamıza nasıl karar verebiliriz?

Önceliğimizi; yaşam standartlarımızı gözden geçirerek, nasıl bir yerde ikamet ettiğimiz (bahçeli - bahçesiz) evdeki nüfusumuz, buna göre bireylerin köpek köpek bakımındaki paylaşımcılığı, bular gibi birçok ayrıntıyı gözden geçirmek gerekir.

Bunlarla ilgili pekçok örnekleme yapılabilir. Eğer köpek sahibi olmaya 2 kişilik bir aile karar vermişse, bu daha kolay ve doğru verilecek bir karar olabilir. Ancak 4-5 kişilik bir ailenin ırk seçimi çok zor ve hatalı olabilir. Herkes ayrı bir ırka sempati duyubilir ve en sonunda kimin sesi fazla çıkar, kim daha çok istekli ve etkili ise onun kararı doğrultusunda ırk seçilir. Tabi eğer bu ırk seçimi doru yapılmışsa sorun yok, fakat ırk seçimi yanlış yapılmış ailede kaos ortamı çoktan başlamış demektir.

Tek başına yaşayanlar hangi ırk olursa olsun en ideal köpek sahipleridir. Çünkü onlar tercihlerini tek başına yapmış ve bunun en dorusu olduğundan emindirler.

Yaşlı insanların; yardımcı köpek bakma eğlimleri daha doğru olacaktır. Hatta 2 yaş üzeri hazı eğitimli köpekler, küçük ırk olanlarla Golden - Labrador retriever vs. gibi ırklar yaşlılar için çok idealdir.

Sportif ve yarışmacı köpek ırkları ile yaşamayı arzulayan insanlar; çalışmayı seven, eğitime çok yatkın, popüler olan ve bunların en karakterli olanlarını tercih etmeliler, şecere ve ırkın özelliklerini ön planda tutmayı ihmal etmemeliler. Bu konuda gerekirse profesyonel yardım alınmalıdır.

Köpek sahibi olmadan evvel, araştırmalarınızı doğru bir şekilde yaptığınızdan emin olmadan, ve gerktiğinde işin uzmanlarından yardım almadan, köpek sahibi olunmamalıdır.

Çok önemli olan onlar bizi değil, Bizler onları tercih ediyoruz. Ve mutlu köpekler istiyoruz.

Köpek Çiftliklerinde Köpek Eğitimi ve Bakımı

Köpek çiftliği denildiğinde, pek çok köpek sahibinin aklında; köpeğinin, güvenliğinden, iyi bakılacağından emin olabilecekleri mekanlar ,barınma ve eğitilme şart ve standartları gelir. Buralarda köpeklerine nasıl davranılacağı, iyi bakılıp bakılamayacağı konusunda haklı olarak tereddüt yaşarlar.

Çünkü bu varlıklar; onların önemli can dostlarıdır. Köpek sahiplerinin bu konuda dikkat etmeleri gereken husus, köpeklerinin barınacağı yerleri mutlaka görmeleri, bakım yapan personeli tanımaları, sorumluyu tanımaları ve bu çiftlik hakkında gerekli referansları araştırmalarıdır.

Köpek çiflikleri hakkında maalesef ki bazı olumsuz düşünceler mevcuttur. Burada köpek eğitim ve bakım yerlerinin ciddi olabilecek hatalarının yanında, köpek sahiplerininde köpek bakımı ve eğitiminin ciddi ve önemli bir iş olarak görmeyip, gerekli hassasiyeti göstermemesinden kaynaklanmaktadır.

Köpek Eğimi

Ancak genellikle bu yerlerde insanlar kötü niyetle hayvanlara zarar vermek istemezler, ne var ki yeterli bilgi ve bu hususta eğitimsiz personel çalıştırılan sorumsuz işletmeler de bulunabilmektedir..son zamanlarda bu işin sektör olmaya başlaması ile , pek çok köpek çifliğinin faaliyet göstermesi, bu işin denetiminin yok denecek kadar az olması, bahsi geçen işletmelerin yeterlilik ve koşullarının standartlara uygunluğunun saptanamaması, hizmetteki aksaklıkların ve şikayetlerin çoğalmasına neden olmaktadır.

Ancak unutulmamalıdır ki; yinede en iyi köpek eğitimi ve bakımının yapıldığı yerler, profesyonelce; bu konularda eğitim almış ve uzmanlaşmış, işini severek yapan, sorumluluk sahibi, deneyimli köpek çiflikleridir.

Gelişmiş tüm ülkelerde her türlü eğitim bakım hizmetleri, bu tür merkezlerin dışında verilememektedir. Son zamanlarda ülkemizde Tarım Bakanlığı köpek çiftliklerini de Ruhsatlandırarak, yaptırım ve denetimleri ile daha sağlıklı hizmet verilmesini sağlanmaktadır.

Köpek eğitiminin önemini ve değerini anlamak için gözümüzde eğitilmemiş ve iyi eğitilmiş iki köpeği mukayese etmek yeterlidir.
hiçbir komuttan anlamayan, paylaştığımız ortamı darmadağın eden, herşeyi kemiren, sofrada iken rahatsızlık veren, tuvalet alışkanlığını edinemeyen bir köpek, ne kadar sevimli ve değerli olursa olsun, dayanılır bir varlık olmaktan çıkar, hayat bize eziyet olmaya başlar. Buna karşın, kendisine verilen komutları uygulayan, yalnızca yemek tasına konulanı yiyen, eve ve eşyalara zarar vermeyen, gezerken sizi sürüklemeden yanınızda yürüyen köpek, övünç kaynağıdır ve de onunla yaşamak bir keyiftir.

Herkes köpeğinin eğitilmiş, güvenilir, yararlı bir varlık olmasını ister. Bunun kendiliğinden gerçekleşmemesi ise son derece doğaldır. Göstereceğiniz çaba, sabır, ilgi, ayıracağınız zaman karşılıksız kalmayacaktır.

Çoğunlukla insanlar için kullanılan "eğitimin erken yapılması" deyimi köpekler için de geçerlidir. Erken yaşlardan itibaren eğitime başlamakta yarar olacağından,--- hiçbir zaman geç değildir.sözü köpek eğitimi için geçerli değildir.

Yavru ve gençlik dönemini olumsuz alışkanlıklar kazanarak geçiren köpekler, ergin yaşta eğitilmesi güç varlık haline dönüşür.bunlara bazı beceriler kazandırılabilir, ancak; genç bir köpeğe harcanan zamandan daha fazlasını ayırmak, daha fazla sabır ve çaba göstermek gerekmektedir.

Eğiticinin Niteliği ve Tutumu

Köpek eğitimi, bu konuya ilgi gösteren, köpeği seven, sabırlı anlayışlı ve gerekli eğitimden geçmiş, bilgi ve tecrübeye sahip, köpeği okuyabilen kişilerin işidir.Bu niteliklere sahip olmayan kişiler,köpek eğitemezler. Çünkü;

 • Köpek eğitimi, ilgi gerektirir.
 • Köpek eğitimi,hayvan sevgisi gerektirir.
 • Köpek eğitimi, sabırlı ve tutarlı davranış gerektirir.
 • Köpek eğitimi, sağlıklı bünye gerektirir.
 • Köpek eğitimi ,köpek ve köpek eğitimi konularında bilgi, tecrübe ve sağlıklı bilgi sahibi olmayı gerektirir.

Köpek Eğitiminin Temel Kuralları

 • Köpeğe komut verirken bununla ondan ne istendiğini anlıyabileceği biçimde açıklanmalıdır. Verilen komutun ne anlama geldiğini işaretle göstererek, yaptırarak anlatmalıyız.
 • Komutlar; kısa açık ve kesin olmalıdır. Daima aynı biçim ve tonda verilmelidir. Aksi takdirde köpeğin komutları anlayıp yerine getirmesi güçleşir. Köpek çelişki yaşar. Komutları karıştırabilir.
 • Komutlar verilirken sesli emirler, yaptırıma uyan bir hareketle desteklenmelidir. Bundan amaç, köpeğin kulağına olduğu kadar, gözünede hitap ederek, komutu daha belirgin ve anlaşılır hale getirmektir.
 • Öğrenmek tekrar sayısına bağlıdır. Bir yaptırım tekrarlarla mükemmel hale gelir.
 • Eğitim süreleri, köpeğin çalışma performansına bağlı olarak 20 dakikayı geçmemelidir. Çünkü çabuk sıkılırlar. Aralıklı, azar azar uygulanma eğitimdeki verimi artırır.
 • Ödül, köpek eğitiminde teşvik primidir. Başarılı bir hareketten sonra köpeğin hoşlandığı oyunları onunla oynamak, serbest bırakmak birer ödül yerine geçer. "Aferin, bravo" gibi övgü dolu sözlerle ödüllendirilmelidir. Kimi köpek sahipleri, ödül olarak köpeğin hoşlandığı bir yiyeceği verir. Ancak köpek buna alışırsa, ki biz buna "rüşvet" diyoruz, her hareketin sonunda böyle bir ödül bekler. Bu da köpek eğitiminde disiplinsizliğe neden olur.
 • Her eğitim sonrası, köpeğin bir sonraki eğitimi beklemesini sağlayacak biçimde sonlandırılmalıdır.
 • Ceza en son başvurulması gereken ve ölçülü kullanılması gereken bir araçtır. Yanlış davranışlarda köpeğin sözlü olarak uyarılması, "Hayır" sözcüğü kullanılırak o davranıştan memnun olunmadığının belirtilmesi gerekir. Sinirlenip bağırılması gereksizdir.
  İstenilmeyen davranışların tekrarı halinde, eğitim tasmasının, biraz sertçe çekilmesi, gerçekten büyük önem taşıyan, yanlış ve hatalı davranışlarda uygulacak cezadır. Nedeni her ne olursa olsun, köpeğe şiddet uygulanmamalı, unutulmamalıdır ki; dövülen, hor görülen köpek; özgüvenini yitirceğinden, cesaretini kaybeder. Ve tüm uygulamalarda kat ettiğimiz yol, boşa gider. Buda eğitim olmaktan çıkar, köpeğimizi her yönden kaybetmemize sebep olur. İşte bu sebepledir ki; bunları yapanlar eğitici olamazlar.

 

Köpek Eğitimi
Köpek Eğitimi
Köpek Eğitimi
   

Köpek Eğitimi Neden Gereklidir?

Bir köpeğin, sahibi ile her ortamda uyumlu bir şekilde yaşayabilmesi için eğitimi şarttır. İyi eğitim almış bir köpek mutludur.Ancak bu tabloyu oluşturmak sanıldığı kadar kolay değildir.Birkaç önemli konuya dikkat etmek ve mutlak yapılması gerekenleri yerine getirmekle başarıya ulaşılır.Bu kurallar şunlardır:

 • İyi köpek seçmek : İyi köpek seçmek,dış görüntüsü ve sempatikliğine göre köpek almak değildir.Köpeğin seçiminde aranacak kriterler zekası,oyun içgüdüsü,dikkati,hareket kabiliyeti ,cesareti,motivasyonu,çalışkanlığı olmalıdır.
 • Doğru yetiştirmek : Köpeğin barınmasından beslenmesine, oyun ve egzersizlerine dikkat etmek gerekir.
 • Doğru zamanda doğru eğitmek : Yavru köpeğin gelişim evrelerinde yapabileceği eğitimleri zorlamadan sıkmadan öğretmek gerekir.
   
Puppy Training
PUPPY TRAINING: Bütün dünyada uygulanan bu alt yapı oluşturma egzersizleri maalesef ülkemizde uygulanmamaktadır.Oysa köpeğin ileriki dönemlerinde sahibi ile daha uyumlu ve disiplinli çalışabilmesi için PUPPY TRAINING gereklidir.Bu dönem içerisinde köpeğe sosyalizasyon ve bütünleşme öğretilir. Aksi takdirde geç başlayan eğitim çalışmaları istenen sonucu vermez. Merkezimizde bu çalışmalar hem bireysel olarak verilmekte hem de grup çalışmaları şeklinde sunulmaktadır.Yüzlerce ırk ve cinsiyet üzerinde uzun zamandır yapmış olduğumuz çalışmalar sonucunda PUPPY TRAINING ‘in ileriki eğitimlerde başarı oranını yükselttiği tesbit edilmiştir.
   
Temel Eğitim
TEMEL EĞİTİM: Basic Obedience : Puppy training eğitimini almış bir köpeğin altı-yedi aylık dönemlerinde başlaması gereken eğitimdir.Temel eğitimde amaç , sadece köpeği otur-yat-bekle gibi komutlara alıştırmak değildir.Bu eğitimde köpeğin komutlara uyması kadar disipline ve doğru davranışlara alıştırılması da gerekmektedir.Bu komutları öğrenen köpeğiniz ile her gün , eğitim tekrarını 5 dakika yaptırmanız sizin köpeğiniz üzerindeki otoritenizi sağlar. Bu çalışmaların sürekliliği de , sizin ve köpeğinizin arasındaki uyumun pekişmesini sağlayacaktır. Adından da anlaşıldığı gibi bu eğitim , köpek yetiştirmenin TEMEL’ ini oluşturur.Bu dönemi doğru ve eksiksiz bir şekilde tamamlamak mükemmel bir köpeğe sahip olmanın başlangıcıdır.Şunu da unutmamak gerekir ki, mükemmel sonuçlar,mükemmelbir köpekle olur.Eğer bir köpek alacaksanız bir uzmana danışarak alın. Köpeklerde biz profosyonellerin önem verdiği ilk şey , KARAKTER’dir.Karakteristik özellikleri iyi olmayan bir köpekle mutlu olmanız son derece zordur.Puppy ve Temel Eğitimini iyi alan bir köpek kısa bir aradan sonra İleri Seviye Eğitime geçer.
   
Koruma Eğitimi
İLERİ SEVİYE EĞİTİMİ: Köpeğiniz Puppy ve Temel Eğitimini gerektiği şekilde almış ve sizde köpeğinizle gerekli egzersizleri aksatmadan tekrar etmiş iseniz , ileri eğitim çalışmalarına geçebilirsiniz.Bu çalışma , Köpeğinizin daha önce yedeği ile yapmış olduğu komutları hiçbir yedek kullanmadan yapmasıdır.İleri Seviye Eğitimde başarılı olabilmek için ,köpeğinizin altyapısının sağlam verilmiş olması şarttır. Köpeğinizin yedeği bağlı olmadan komutlarınıza uyması da hergün muntazaman yapılacak egzersiz ve çalışmalarla olur.(Yedek : Sevk kayışı-bu malzemenin deri olmasına özen gösterilmelidir.)
 
KORUMA EĞİTİMİ: Bir köpeğin koruma görevini yapabilmesi için ( alan – kişi ) köpeğin özel bir karaktere sahip olması gerekir.Eğer bu amaçla bir köpek yetiştirmek istiyorsanız mutlaka bir uzmandan yardım almalısınız.Asla bu amaçla köpeği kendiniz seçmemelisiniz.Koruma görevi yapacak köpeğin ırk adı ne olursa olsun, dikkat edilecek en önemli unsur karakteridir genetik miras).Merkezimize eğitime gelen köpeklere ilk 5 gün içinde karakter testi ve gerekli motivasyon çalışmaları yapılarak , bu eğitimi eğer kusursuz ve gerektiği standartta alabilecekse , sahiplerini bilgilendirip , köpeğin bu eğitimi alabilmeye uygunluğunu bildirmekteyiz. Eğer köpeğiniz bu eğitimi almaya müsait değil ise, bunun sebeplerinide açıklamak suretiyle köpek sahiplerini aydınlatmaktayız.Bu eğitim köpeğin,yetiştirilme tarzı ve uygun genetik kalıtımı ile ilintili olup , sonradan kazandırılacak bir meziyet değildir. Koruma eğitiminde amaç , KONTROL edilebilir ve dengeli köpekler yetiştirmektir. Köpeği dengesiz ve saldırgan hale getirmek , başkalaştırmak , toplum içinde istenmeyen bir canlı haline getirmek olur.Bu durum bizim her zaman karşı olduğumuz bir eğitim modelidir.Bir köpek toplum içinde ; kendine güvenen sosyal , dengeli , insiyatif kullanabilen bir canlı olabilmelidir. Ayrıca eğitimini tamamlanan köpek , her şart ve ortamda sahibinin komutlarına riayet etmelidir. Kötü ve istenmeyen olayların yaşanmaması için köpeğinizi almadan önce mutlaka bir uzmanla temas kurmalısınız.Uzmanınız size doğru köpeğin seçiminde yardımcı olacaktır.Köpeğinizi aldıktan sonra yapacaklarınız ve yapmamanız gerekenler konusunda size bilgi verecektir.
   
   

Genel Eğitim

Genel eğitim, köpeğe mutlaka verilmelidir. kimi köpek bu tür eğitimleri kendiliğinden öğrenir gibi görünse de bu sırada yanlış alışkanlıklar edinebileceği için aşağıdaki eğitim kurallarına kesinlikle uyulmalıdır.

Eve Uyum: Öncelikle annesinden yeni ayrılmış yavru köpeklerin eve alıştırılması sağlanır. genellikle bu olay pek sorun oluşturmamakla beraber bazen yavru, annesinin ve kardeşlerinin özlemi içerisinde olabilir. bu yüzden yalnız kaldığı zamanlar ağlamaya başlar. burada dikkat edilmesi gereken konu köpekle fazla ilgilenmemektir. aksi taktirde köpek sürekli aynı ilgiyi bekler, göremediği zaman da mutsuz olur.

Yeme içme alışkanlığı: küçük yavru köpeklerde gerekli besini alabilmesi için günde 5 öğün verilir. Öğün sayısı köpek büyüdükçe azaltılarak, köpek bir yaşına geldiğinde 1 'e indirilir. yeme ve içme eğitimi için, köpek önüne konulan besini hemen bitirmeli, bitirmediği taktirde belli bir süre sonra kaldırılmalı ve yemek her gün aynı saatlerde verilmelidir.

Tuvalet alışkanlığı: bunun için çeşitli yöntemler önerilmektedir.

 • Yavru köpeklerin uykudan kalktıktan hemen sonra veya yemek yedikten belirli bir süre sonra istenilen yere götürülerek tuvaletini yapması beklenir. yaptığı taktirde ödüllendirilir. bu yöntemlerden en basitidir.
 • Küçük ve orta yaşlı köpeklerin eğitiminde iyi bir gözlem gerekmektedir. köpeği sık aralıklarla dışarı çıkartarak, dışarıda tuvalet yapması sağlanır. tuvaletini yaparken köpek sözlü olarak ödüllendirilir. ancak köpek tuvalet pozisyonu aldığında köpek sahibinin hareket etmemesi ve köpeğin görebileceği bir yerde olması gerekir. aksi taktirde köpek vazgeçebilir.
 • Evde tuvalet eğitimi: bu amaçla köpeğin bulunduğu ortamın yarısına gazete kağıdı serilir. köpek gazete kağıdının üzerine tuvaletini yaptığı zaman ödüllendirilmelidir. dikkat edilmesi gereken bir konu da bu gazete kağıtlarının bir kaç kat olması ve kirlendikçe üsttekinin alınıp atılmasıdır. köpek gazetenin üzerinden başka bir yere tuvaletini yapıyorsa, tuvaletini yaptığı yer temizlenirken, köpek temizleyen kişinin yanında olmalı ve temizleyen kişinin yüz ifadesinden ve sesinden yanlış bir hareket yaptığını anlamalıdır. köpek bu uygulamayı öğrendikten sonra gazete ile kaplı alan küçültülür ve gazete köpeğin tuvaletini yapılması istenilen yere konulur. ancak bu yer değişimi bir anda yapılmamalı, aşamalı bir şekilde alıştırarak yapılmalıdır. kimi köpek sahibi köpeği yanlış yere tuvaletini yaparken gördüğünde köpeğin üzerine doğru koşarak veya bağırarak tuvalet yapmasını engellemek istemektedir. ilk bakışta bu uygulama her ne kadar başarılı olursa da kalıcı bir takım sorunlara neden olabilir. Örneğin, yetişkin bir köpeğin heyecanlandığı zaman idrarını kaçırması bu yüzdendir. Özellikle bu tür eğitimler için sabır ve zaman gerekmektedir. bazı köpekler bu eğitimi çok çabuk bir şekilde kavrar, bazıları ise daha geç kavrarlar. bu eğitim 5 aylık yaşa kadar verilmiş olmalıdır.

bu amaçla uygulanan çeşitli ticari preparatlar bulunmaktadır, ancak bunların başarı düzeyleri tartışmalıdır.

bu eğitimde yapılmaması gerekenler;

 • köpeğinizin daha az idrar yapacağını düşünerek suyunu azaltmayın ya da kesmeyin, çünkü köpeklerin önünde sürekli su bulundurulması, istedikleri zaman su verilmesinden daha doğrudur.
 • köpeğinizin burnunu idrarını yaptığı yere sürmeyin, çünkü bu kötü ve yararsız bir cezadır. sadece tuvaletini yaptığı yeri koklamasını sağlayıp, dışarı alın.
 • kimi köpek kendiliğinden tuvalet yapmak istediği zaman huysuzlanır, köpek sahibi bu davranışa anlam veremez ve köpeği cezalandırır. bu durumda köpek yanlış bir şey yaptığını düşünerek daha sonra hareketleriyle belli etmeden istenilmeyen yere idrarını yapar.

Köpeğinizin dışarıda her yere tuvaletini yapmasına izin vermeyiniz ve tuvaletini yaptığı yeri temizleyiniz. bu şekilde köpeklerin çevreden olumsuz tepki görmesini de önlemiş olursunuz.

Çevreye zararın Önlenmesi: bu amaçla özellikle küçük yaştaki köpeklerin diş değiştirme döneminde alışkanlık haline getirdikleri kemirme eylemi giderilmeye çalışılır. bunun için küçük yaştan itibaren diş kaşıntıları ortaya çıkmaya başladığı dönemde oyuncak kemikler verilir ve köpeğin çevredeki eşyalara zarar vermesi engellenir. doğal kemikler de kaynatılarak verilebilir, ancak bunda aşırıya kaçmamak gerekir. aksi taktirde sindirim bozuklukları görülebilir.

Tasma alışkanlığı: yavru köpekleri n bu alışkanlığı edinebilmeleri için en iyi yöntem boyunlarına tasmayı çağrıştıracak herhangi bir şeyin takılmasıdır. küçük yaştan itibaren köpeklerin tasma ile dolaştırılmaları ilerisi için yararlıdır. kimi köpek sahipleri, köpek üzerinde güzel durduğu için zincirden yapılmış tasmaları kullanmayı tercih ederler. ancak, ağırlıklarından dolayı taşıyamadıkları için, küçük yavru köpeklerde bu uygulama yanlıştır.

Köpeğin adını Öğrenmesi ve alışması: Öncelikle tek heceli bir isim seçilmelidir. yavru köpeklerde yemek verirken, onlarla ilgilenirken, onları çağırırken vb. durumlarda tekrarlanarak köpeğin ismini öğrenmesi ve alışması sağlanır. dikkat edilmesi gereken bir konu, bu isim seçilirken köpeğin büyüklüğü ve ırkının göz önünde bulundurulmasıdır.

Kimi köpek sahibi geleceği düşünmeden köpeğe uymayan isimler vermektedir. bu isimler ileride çevre tarafından yadırganacağı için köpek sahibi bu ismi değiştirmek durumunda kalabilir.

Köpeğin düdüğe alıştırılması: bu amaçla köpeğe adı öğretilirken bazen düdük kullanılır, böylece köpek düdük sesine de alıştırılmış olur.

Köpeğin havlamasının Önlenmesi: yavru köpekler anneleri ve kardeşlerinden ayrıldığında ve yeni bir yere getirildiklerinde yanlarında sürekli olarak birisine gereksinim duyarlar. yalnız kaldıklarında ise öncelikle sızlanarak daha sonra sızlanmanın şiddetini arttırarak havlamaya başlarlar. bunun önlenmesi için köpeklerin bulundukları yere, ya saat ya da açık bir radyo konulması iyi sonuç verebilir. bunun yanı sıra köpeğin bulunduğu ortama bir zil konularak köpek havladığında zile basılarak havlaması engellenir. diğer bir yöntem ise köpek havladığında köpeğin bulunduğu odanın kapısını çalmak ya da kapıya ucunda ağırlık bulunan bir ip bağlayarak ipi çekip bırakmaktır. bu eğitim sabır gerektirir, her ağlayışında sabırsız davranarak köpeğin bulunduğu yere gidilmesi olumsuz sonuç verir.